Motosikletleri Fark Edin!

Ekonomik, çevreci ve pratik bir ulaşım aracı olan motosikletlerin kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Ancak motosiklet kullanıcılarının en büyük derdi, diğer araç sahipleri tarafından fark edilmemek. Bu konuda tüm sürücüleri duyarlı olmaya çağıran Motosiklet Endüstrisi Derneği, ''Motosikletleri Fark Edin!' çıkartmaları hazırladı

Baharın gelmesiyle birlikte motosiklet kullanıcıları da yollara çıkmaya başladı. Türkiye'nin güzelliklerini motosiklet üzerinde keşfetmek, işlerine daha ekonomik gitmek isteyen motosiklet kullanıcılarının en büyük derdi, diğer araç sahipleri tarafından fark edilmemek. Bu konuda bir çalışma yapan Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED), "Motosikletlileri Fark Edin!' çıkartmaları hazırladı. Çıkartmaların dağıtımı konusunda MOTED üyesi kuruluşların yanı sıra motorcu dostu sürücüler ve akaryakıt istasyonları da destek olacak. ‘Motosikletleri Fark Edin!' çıkartmaları motosikletlerin yanı sıra otomobillerde arka cama, diğer araçlarda da istenilen noktalara yapıştırılabilecek. ‘Motosikletleri Fark Edin!' çıkartmaları ile amaçlarının diğer sürücülerin dikkatini ölü noktalara çekmek gerekmektedir, "Çünkü oralarda bir motosiklet kullanıcısı olabilir. Yapacağınız küçük bir direksiyon hareketi ile motosikletlere yer açılır"

 

 

Moted hem ekonomik, hem de çevreci bir araç olan motosikletin Türkiye'de yaygınlaşması için çalışmalar yapar. "Motosikletler diğer araçlara göre daha az yakıt tüketirler, havayı daha az kirletirler ve daha az yer kaplarlar, dolayısıyla trafiğe neden olmaz bilakis çözüm sağlarlar. Bu avantajların yanı sıra otopark sorunu yaratmazlar. Bu nedenle otomobilin yakıt, otopark ve işletim masraflarının oldukça ağır olduğu Türkiye gibi ülkelerde motosiklet kullanımının artırılması gerekir. Ancak tüm bunlar yapılırken diğer sürücülerin de desteği gerekiyor. Motosiklet kullanıcılarının yollarda rahat bir şekilde ilerlemesi için diğer sürücülerin de onlara yol vermesi lazım. Trafik içindeki bütün unsurların uyumlu hareket etmesi trafiği çok rahatlatacaktır. Bütün araç sürücülerini ve yayaları birbirine saygılı ve dikkatli olmaya çağırıyoruz. "

Son olarak motosiklet kullanıcılarına da çağrı yapan MOTED  "Motosikletin avantajlarını kötü niyetli olarak kullanan, trafiğe ve çevresine rahatsızlık veren kullanıcıları uyararak motosiklet adına iticilik yaratmamalarını önemle belirtiyoruz" açıklamasında bulundu.

15.7.2011